Fotowoltaika to przyjazny środowisku sposób na pozyskiwanie energii elektrycznej. Od kilku lat cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród właścicieli domków jednorodzinnych, gospodarstw rolnych oraz przedsiębiorstw. Z punktów widzenia ekonomii, największą zaletą tego rozwiązania są znacznie niższe rachunki za prąd. A przy dużej inflacji i nieustannych podwyżkach cen możliwość znacznego obniżenie kosztów za zużytą energię elektryczną jest nieoceniona. Zastanawiasz się nad instalacją fotowoltaiczną i chciałbyś zgłębić temat dotyczący jej działania? Zatem przedstawiamy najważniejszy zbiór informacji. 

Zasada działania instalacji fotowoltaicznej

Jak zapewne każdy doskonale wie, fotowoltaika opiera się na tym, że promienie słoneczne padające na panele fotowoltaiczne przetwarzane są w energię elektryczną. W większości do instalacji fotowoltaicznych wykorzystywane są panele jednostronne. Ale jakiś czas temu na rynku pojawiły się przełomowe konstrukcje bifacial. Ich fenomen polega na tym, że zarówno górna, jak i dolna strona absorbuje promienie słoneczne. Tym samym takie panele są o wiele bardziej wydajne. Wracając do tematu działania fotowoltaiki, to panele fotowoltaiczne zostały tak skonstruowane, że przetwarzają promienie słońca na prąd stały. Ale niezwykle ważną rolę odgrywa też inwerter, ponieważ to jego zasługą jest zamienienie prądu stałego na prąd przemienny, czyli dokładnie taki, jaki każdy posiada w gniazdku. Oznacza to, że za sprawą domowej elektrowni można praktycznie za darmo korzystać z dobrodziejstwa, jakim jest prąd. 

Co z nadwyżką wyprodukowanej energii elektrycznej? 

Energia elektryczna, jaka wytwarzana jest przez instalację fotowoltaiczną w pierwszej kolejności, zasila wszelkie urządzenia, które podłączone są do zasilania. Następnie może zasilać magazyn energii, z którego będzie można czerpać prąd w nocy czy w pochmurny dzień. Z kolei nadwyżka płynie do sprzedawcy prądu, z którym mamy podpisaną umowę. Dlatego też niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest licznik dwukierunkowy, który wyświetla ilość prądu, jaka została przesłana do sieci, a także ilość pobrana. 

Rekomendowane artykuły